Firmalar İçin Kurumsal Kimlik Neden Önemlidir?

Firmalar İçin Kurumsal Kimlik Niçin Önemlidir?

Kurumsal kimlik her firmanın ihtiyacıdır. Günümüz dünyasında bir şirket adından söz ettirmek istiyorsa, tanınmak istiyorsa ilk etapta güvenilir bir kimlik oluşturmalıdır.

İnsanlar benzer biçimde şirketlerin ve firmaların da kişiliği vardır. Iyi mi ki insanoğlu toplumsal hayatta varız demek için ve gereksinimlerini karşılamak için kimliğe gereksinim duyuyorsa firmalar da tüzel kişilik olarak kurumsal kimlik oluşturma ihtiyacı duyuyor.

Kurumsal Kimlik Nedir?

Kurumsal kimlik, firmaların kendi varlıklarını somutlaştırma çabasıyla oluşturdukları görsel ögeler bütünüdür. Kurumun imajıdır. Logolar, renkler, şekiller kullanılarak görsel anlamda kendilerini hatırlatacak ögeler kullanılmasıyla oluşturulur.

Kurum İçi Kurumsal Kimlik

Kurum içinde meydana getirilen çalışmaların reklam ve tanıtımı yapılırken kurumsal bir kimliğe, logoya, tanıtım aracına gereksinim vardır. Bu görseller ile şirket güvenilir bulunduğunu ve markalaştığını kanıtlamak ister. Bu emekler esnasında kurumun kendi içinde de ayrılmış olduğu alt dallar ve bölümler olabilir. Emek harcama alanları bakımından alt kurumlara ayrılabilir.

Zarf, dosya, kartvizit, takvim, promosyonlar, internet sayfaları , tabela tasarımları, bayrak ve giydirmeler, ambalaj tasarımları benzer biçimde alanlarda kendilerini hatırlatacak ana logo altında değişik tanıtım araçlarına gereksinim duyar. Bu bölümler de kendi kurumsal kimlik tasarımlarını oluşturabilir.

Sizin İçin Kurumsal Kimlik Tasarımı

Günümüz dünyası reklam ve tanıtım ile işlerini yürütüyor. Öyleki ki “reklam her şeydir” lafını duymadığımız gün yok. Eğer şirket, şirket, işletme sahibi iseniz ve bir kurumsal kimlik oluşturmak isterseniz sizin için destek olacak ekibimizle hizmete hazırız.

Kurumsal kimliğinizle markalaşıp itimat oluşturabilirsiniz. Ülke çapında tanınmak ya da dünyaya açılmak iyi bir reklam ile mümkündür. Bulunduğunuz sektörde çalışan  öteki firmalarla rekabet etmek için kimlik tanıtımına gereksinim vardır.

Kurumsal Kimlik Çalışmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ilk olarak uzun vade için düşünülür. Kurumu her daim ve her alanda temsil edecek bir kurumsal kimlik tasarımı oluşturulur. Kurumun yüzüdür ve itimatı temsil etmelidir bilinci ile hareket edilir. Kurumun, içerik, amaç ve hizmetine uygun olarak hazırlanmış olur. Kendi içinde tutarlı olmasına dikkat edilir.

Kurumu her alanda temsil edebilecek bir tasarım yapılır. Ek olarak bakılmış olduğu vakit ilk akla gelenin bahsi geçen şirket, şirket yada kurum olmasına itina gösterilir.  Bu süreçte logo, tabela, ofis dizaynı, vasıta giydirme, internet sayfası benzer biçimde alanlarda emek verme yapılıp firmanın dış dünyaya oluşturulan yüzü şekillendirilir.

Ted Ajans’ta Kurumsal Kimlik Oluşturma Aşamaları 

Kurumsal kimlik için bazı hazırlık aşamaları vardır. Şirket ile ilgili bilgilerin topladığımız aşamadır. Firmanın hangi hizmeti iyi mi sunduğunu belirliyoruz.

Kurumsal görüntü belirleme;

Tamamen kuruma özgü ve orijinal olmalıdır. Sembol, renk, biçim, desen düşünce tamamen örneksiz şekilde ekibimizde hazırlanmış olur. Bu aşamada hedefimiz kurumu en belirgin özellikleri ile dünyaya tanıtmak ve güzel bir görüntü kazandırarak rakiplerine fark atmasını sağlamaktır. Kendi kulvarında tanınıp sivrilen, markalaşan şirket iyi bir yazışma dili ile tüketici ile bütünleşecektir.

Tasarım aşaması;

Bu aşamada ön araştırma, içerik belirleme, tasarıma başlama, içerik geliştirme, görsel unsur seçimi, son tasarım, son tasarımı geliştirme adımları uygulanır.

Sonunda tasarının bittiği süreçtir ve artık tasarının logosu sunuma hazırdır. Bu logo firmanın öteki tüm ürünlerinde de kullanılır. 

Sunum aşaması

Artık kurumsal kimlik hazırdır. Şirket istediği zaman logosunu, görsel yüzünü kamuoyuna açabilir. Biz firmanın imajını hatırlatacak yüzünü oluşturduk. Bundan sonrası firmanın bu yüzü iyi kullanıp itimat ve kalite hissi uyandırması aşamasıdır.

Kurumsal Kimliği Belirleyen Unsurlar

Kurumsal kimliği belirleyen bazı unsurlar şöyledir;

  • Kurumun üstlendiği görevi, misyonu
  • Firmanın müessese amacı
  • Şirket yada firmayı rakiplerinden ayıran özellikler
  • Şirket yada firmanın insan ilişkileri ve iletişimi
  • Şirketi ön plana çıkaran özellikler ve firmayı değişik kılan özellikler.

Kurumsal Kimlik Oluşturmanın Yararları

Ted ajans çalışanları ile oluşturacağınız kurumsal kimlik sizin dünyaya oluşturulan gülen yüzünüz olacaktır. Rakiplerinizden sıyrılıp tüketiciye kendinizi daha iyi tanıtma şansı bulacaksınız. Markalaşıp fark yaratarak ülke çapında tanınma imkânı bulacaksınız.

Kaliteli ve güvenilir işler sonucunda logonuz insanlarda itimat ve tüketim hissi oluşturacaktır. Kim bilir bir dünya markası olmaya adaysınızdır. Her ferdin olduğu benzer biçimde her kurum ve kuruluşun da kendine ilişkin bir kimliğe ve karaktere ihtiyacı vardır. Pazarlanan ürün ve hizmetin istenilen kesime ulaşmasını sağlar.

Başarı göstermiş Bir Kurumsal Kimlik İçin Neler Yapıyoruz?

Ilk olarak firmaya dair gerçek detayları ortaya koyuyoruz. Doğru hedef, strateji, amaç belirliyoruz. İyi bir vizyon oluşturuyoruz. Firmanın içinde ne olduğu ve verdiği hizmet ile hazırlanan logo tutarlı olur. Rahat, mütevazı, anlaşılır, akılda kalıcı semboller ve renkler kullanıyoruz. Kurum ya da firmanın adına misyon ve vizyonu yansıtıp doğru yönlendirme ve tanıtım yapıyoruz. Hazırlanan kurumsal kimlik iyi değerlendirilirse hedeflediği kesime ulaşır. 

https://www.tedajans.com/kurumsal-kimlik hakkında data için derhal tıklayın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Cloaker Satın Al